start » Izerska Łąka
Obszerne obniżenie w dolinie meandrującej rzeki Izery (na wys. 840-880m), na którym rozłożyła się wieś Groß-Iser. Spotykają się tutaj rzeką trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok
Jesienią trawy pokrywające falującym dywanem Izerską Łąkę, żółkną, a nieco później przykrywa je zimowa pierzyna śniegu
Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów średniowiecza tereny te penetrowane były przez Walończyków (miejscowych poszukiwaczy skarbów). W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryty. W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarcie toczyli spory przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskiego Harrachovów.
Torfowiska w Dolinie Izery na Izerskiej Łące - nad nią dominuje Jelení stráň - Věžní skaly
Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego które postanowiono chronić w rezerwacie.
Żyją tutaj relikty flory plejstoceńskiej: na obszarze porośniętym płatami kosodrzewiny rosną liczne okazy brzozy karłowatej (Betula nana) tworzące jedno z większych skupisk w Polsce, bażyny czarnej (Empetrum nigrum), turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i bagiennej (Carex limosa), wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum), żurawiny błotnej (Oxycoccus quadripetalus), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) i wiele gatunków torfowców.
Doskonale się tu czują ptaki: siwerniak czyli świergotek nadwodny (Antulus spinoletta), występujący niezmiernie rzadko orzeł bielik. Ponadto izerskie torfowiska stanowią schronienie dla jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi i rzadkie gatunki skorupiaków. Wciąż można spotkać ostatnie izerskie cietrzewie i głuszce.
Widok ze Stogu Izerskiego na południową część Gór Izerskich. Jasna plama pośrodku to Izerska Łąka
Klimat Izerskiej Łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów i doskonałymi warunkami śniegowymi.
Jest to niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30°Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano tu 29.grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°Celsjusza. Lato także jest tu chłodne - temperatura powyżej 15° osiąga średnio zaledwie 25 dni w roku. 20.lipca 1996 r. zanotowano -5,5°C.
Wybierasz się na weekend w górach?
Noclegi, kwatery prywatne, pokoje gościnne, schroniska, agroturystyka, wypożyczalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znajdziesz w
Izerskiej Bazie Turystycznej
To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.