start » Izerskie Bagno
Budzące niegdyś grozę posępne bagna to rozległe torfowe tereny powstałe wokół ujścia Tracznika i Koźlego Potoku do Izery. Do dziś są to najdziksze i odludne fragmenty Doliny Izery
Otoczenie w pochmurne dni budzi grozę
Rozciągające się na wys. 830-850m n.p.m. torfowiska wysokie w płn. części zwane są Borowiną (Schilfassen), a w części płd. Wręgami. Skrajem Izerskiego Bagna prowadzi tzw. Borowinowa Droga - od niedawna żółty szlak turystyczny, przybliżający ten przepiękny zakątek Izerów turystom. Swą nazwę zawdzięcza transportowi wydobywanego na Borowinie do celów leczniczych torfu, przewożonego tędy do Świeradowa Zdroju.
Południowa część Izerskiego Bagna nosi nazwę Wręgi
Po czeskiej stronie, w miejscu zwanym V močálech (Na mokradłach), podczas przejścia wojsk rosyjskich gen. Kajzarowa w 1813r. podobno utonęło kilku kozaków. Stąd część Spornej Ziemi (Sporné územi) nazywano Rosyjskim Grobem (Russische Grab), a świadczyły o tym Ruskie Krzyże (Ruské kříže). Niestety dokładna lokalizacja tego miejsca w terenie jest nieznana. Niezwykle dzika i trudna do eksploracji okolica uniemożliwia znalezienie śladów. Ponadto jest terenem chronionym w ścisłym rezerwacie, więc nie wolno naruszać spokoju chronionych nim mieszkańców.
Wybierasz się na weekend w górach?
Noclegi, kwatery prywatne, pokoje gościnne, schroniska, agroturystyka, wypożyczalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znajdziesz w
Izerskiej Bazie Turystycznej
To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.