start » Groß-Iser
Wieś założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Podobno pierwszy dom wybudował w 1620 roku niejaki Tomasz - a w ślad za nim poszli jego krajanie. W 1742 roku osada liczyła dwudziestu wiernych, modlących się wiejskiej kaplicy, obok której świetnie funkcjonowała karczma
Groß-Iser na starej fotografii (lata 20. XX.w)
Sądząc po tym, co donoszą kroniki, nie była to zapomniana wioska na końcu świata, a całkiem dobrze prosperująca osada.
Oprócz bud pasterskich, których w 1880r. było aż 38 we wsi stał młyn wodny. W początkach XXw. w Wlk. Izerze stały już 43 domy mieszkalne, schronisko młodzieżowe, trzy gospody, kawiarnia, remiza i szkoła. W 1933r. liczyła 134 mieszkańców.
"Restaurant zum Isergebirge"
Gross-Iser
Lata po 2. wojnie światowej przyniosły wiele zmian. Najpierw pacyfikacja przez wojska sowieckie, a potem nakaz opuszczenia przez ludność niemiecką. Opustoszałą wieś przejęli WOPiści. Snuto mgliste plany zasiedlenia osady (wraz z Orlem i Tkaczami) lecz ostatecznie nic z tego nie wyszło.
"Straszące" ruiny domów przypominają o smutnym losie osady
Resztki modrzewiowych domów stały jeszcze do lat 60. Dziś pozostały po nich - niczym miniaturowe ruiny zamków - wystające z zarośli i traw fundamenty.
Nowa szkoła zbudowana w 1938r. - dzisiejsza Chatka Górzystów
Jedynym domem jaki ocalał z dawnej Wielkiej Izery jest Nowa Szkoła (wybudowana w 1938r.), w którym dziś mieści się schronisko "Chatka Górzystów".
Wybierasz się na weekend w górach?
Noclegi, kwatery prywatne, pokoje gościnne, schroniska, agroturystyka, wypożyczalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znajdziesz w
Izerskiej Bazie Turystycznej
To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.